czwartek, 4 czerwca 2020

ZAKOPANE - miejsce na udane wakacje.

Kolejnym miejscem, jakie chciałabym Wam polecić  jest Zakopane - perła Tatr. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Zakopane jest doskonałą bazą wypadową do wędrówek po okolicy. Tatrzański Park Narodowy położony jest tuż obok miasta, a szlaki turystyczne są liczne. Większość szlaków to całodzienne wędrówki, całodzienne wycieczki aż na szczyt, a następnie powrót do miasta, aby się zrelaksować.

KRUPÓWKI

Główną arterią komunikacyjną miasta są drewniane zakopiańskie restauracje, kawiarnie, galerie sztuki i sklepy z pamiątkami. Na dolnym krańcu ulicy znajdują się małe stragany oferujące miejscowe wyroby rzemieślnicze, takie jak drewniane skrzynki, wełniane swetry, kapelusze i rękawice, specjalne zakopiańskie skórzane buty itp. 

GUBAŁÓWKA

Wyciągiem krzesełkowym lub kolejką linową można dojechać na szczyt Gubałówki. Jazda trwa około 8 minut. Z Gubałówki roztacza się piękna panorama na Tatry.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce


Jest to bardzo fajna atrakcja dla dzieci. Dla tych starszych też. Najpierw trzeba się dostać do Gubałówkę. Można się tam dostać kolejką linową lub pieszo. Pogoda musi być idealna do tego, aby ta atrakcja działała.

Góralski ślizg


Zaraz pod Gubałówką znajdziemy Góralski Ślizg. Gigantyczna zjeżdżalnia z ośmioma równoległymi torami. Ze zjeżdżalni można zjeżdżać w tandemie lub ścigać się równocześnie z rodziną lub znajomymi. Wielka zjeżdżalnia znajduje się zaraz przy Krupówkach pod dolną stacją kolei na Gubałówkę. Jest to ciekawa atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych czynna całorocznie.
KASPROWY WIERCH

Warto skorzystać z kolejki linowej na Kasprowy, który ma wysokość 1987 m n.p.m. Zarówno latem, jak i zimą jest to jedna z najpopularniejszych lokalnych atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zimą w Górach Kasprowych funkcjonują dwa wyciągi krzesełkowe oraz dwa stoki narciarskie dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.







DOLINA KOŚCIELISKA

W odróżnieniu od Doliny Chochowskiej, dolina ta jest po prostu piękna. Praktyka gospodarki leśnej miała ograniczony wpływ na szlaki i piękno krajobrazu Doliny Kościelskiej. Prosty spacer po płaskim terenie, łatwe nawet dla dzieci. Jedno z najpiękniejszych miejsc w polskich górach. Szczególnie polecam udanie się do Schroniska Ornak.

GIEWONT

Doświadczeni piechurzy, przyzwyczajeni do 5-6 godzinnego spaceru, mogą wspiąć się na Giewont z Doliny Strążyskiej (2,5 godziny wspinaczki w górę), a następnie zejść przez Kondratową i Kalatówki do Kuźnic (kolejne 3 godziny), gdzie dostępne są minibusy w drodze powrotnej do miasta.

 MORSKIE OKO

To miejsce warte polecenia i łatwo dostępne dla mniej doświadczonych i zapalonych piechurów. Zaleca się rozpocząć wędrówkę dość wcześnie rano, aby uniknąć ogromnych tłumów później w ciągu dnia.

Wielka Krokiew


Wejście na skocznię to naprawdę miłe przeżycie, gdzie można podziwiać widoki, a jednocześnie zdać sobie sprawę, jak wysoka jest to skocznia. 

Muzeum Karola Szymanowskiego


Karol Szymanowski był kompozytorem, pianistą, pedagogiem i pisarzem polskim. Bardzo dobre muzeum, jeśli jesteś zainteresowana tym kompozytorem. Piękna drewniana willa. Tradycyjny dom i wyposażenie w stylu podhalańskim pomogą Wam zrozumieć, dlaczego Zakopane było oazą dla takich kreatywnych ludzi jak on.

Aqua Park



Jest to miejsce, gdzie można zatrzymać się w ciepłej lub zimnej wodzie i zobaczyć Tatry. W parku wodnym znajduje się basen kryty i odkryty, zjeżdżalnie, sauny i jacuzzi. 

Największa Papugarnia Egzotyczne


Znajdziemy tutaj ponad 100 pięknych okazów papug. Są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Papugi mogą różnić się wielkością, ale większość gatunków ma kolor zielony. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. 

Mam nadzieję, że spodobał się Wam spacer po Zakopanem, byłam tam parokrotnie, spędzając wakacje z rodziną. Każdy wyjazd był inny i fantastyczny. Myślę, że jeszcze tam wrócę. Wam również polecam to przepiękne miejsce.

Pozdrawiam.
A.G.

KRAKÓW - miasto, które warto zobaczyć.

Kraków to miasto stare i dostojne, ale jednocześnie tętniące życiem. Przeszłość miesza się tu z teraźniejszością, historia z nowoczesnością. Warto tu przyjechać chociaż na weekend i poczuć wyjątkową atmosferę  tego miejsca.


Co więc warto zobaczyć w Krakowie?

Kto nie słyszał o pięknym krakowskim Rynku Głównym?  Kościół Mariacki z wieżą widokową (warto wejść), Sukiennice ze sklepikami, Wieża Ratuszowa pełniąca funkcję punktu widokowego, malutki kościół świętego Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, dorożki, gołębie, które można karmić, kwiaciarki, mnóstwo knajpek, restauracji i kawiarni a ostatnio podziemna trasa turystyczna. To wszystko sprawia, że rynek w Krakowie ma swój niepowtarzalny klimat.

SUKIENNICE


Jest to wielka hala targowa wybudowana w XIII wieku i sukcesywnie rozbudowywana w kolejnych latach. Położona jest w samym sercu Rynku Głównego w Krakowie. Na pierwszym piętrze znajduje się oddział Muzeum Narodowego

Kościół Mariacki


Ten efektowny ceglany kościół, zdominowany jest przez dwie wieże o różnej wysokości. To właśnie z jednej z nich w południe rozbrzmiewa hejnał mariacki grany na trąbce .

ZAMEK KRÓLEWSKI NA WAWELU


Wzgórze Wawelskie prezentuje się pięknie niezależnie od pory roku i pogody. Wycieczka do Krakowa nie może się obejść bez tego miejsca. Część Wawelu można zobaczyć za darmo, dlatego nie wahaj się i podążaj na Wawel niekoniecznie z tłumem turystów, bo od strony Bramy Sandomierskiej zmierza tu znacznie mniej turystów, niż od strony ulicy Podzamcze.
Ze Wzgórza Wawelskiego będziecie mogli podziwiać panoramę Wisły i współczesnej części Krakowa.
BARBAKAN


Barbakan wzniesiony w XV wieku bywa też nazywany Rondlem. Dawniej otoczony głęboką fosą, dziś otoczony ścieżkami pieszo-rowerowymi i chętnie fotografowany przez turystów z całego świata.

KOPIEC KOŚCIUSZKI


To miejsce pamięci poświęcone bojownikowi o niepodległość Polski - Tadeuszowi Kościuszce. Z góry kopca rozciąga się piękny widok na Kraków.

Miejsca, które Wam przedstawiłam, to miejsca, które obowiązkowo należy zobaczyć udając się do Krakowa, a jest to tylko kropla w morzu wspaniałych atrakcji, jakie oferuje to miasto.

Pozdrawiam.
A.G.

SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC.

Witajcie.

Wiele razy mówiłam Wam o tym, że słowa mają wielką moc. Co to znaczy? To znaczy, że bardzo ważne jest, nie tylko to co mówimy, ale też w jaki sposób. Ma to znaczenie, jeżeli chcemy być dobrze zrozumiani, ale również wpływa na budowanie naszej relacji z drugim człowiekiem, która przez słowa jakich używamy może być dobra, budująca - nawet jeśli rozmawiamy o trudnych sprawach, ale może być też zła. Wszystko zależy, jak już wcześniej powiedziałam, od słów jakich użyjemy. Jak więc zamieniać negatywne komunikaty na pozytywne, budujące dobre relacje?

Pewnie nie raz usłyszeliście od mamy czy od nauczyciela słowa typu:"Daj mi święty spokój". Zastanówcie się, co tak naprawdę mama czy nauczyciel, chcieli przez to powiedzieć? Czasem jest tak, że w natłoku różnych spraw mamy wszystkiego dość, chcemy odpocząć, coś przemyśleć i potrzebujemy na to chwili czasu dla siebie. A gdyby mama lub nauczyciel ,zamiast powiedzieć DAJ MI WRESZCIE SPOKÓJ, powiedzieli: PRZEPRASZAM CIĘ, NIE TERAZ, POTRZEBUJĘ CHWILĘ BYĆ SAMA?
 Kiedy usłyszycie od  kogoś DAJ MI WRESZCIE SPOKÓJ , poczujecie, że Wasze problemy nikogo nie obchodzą, że nikt Was nie chce słuchać, i ma Was gdzieś. Ale jeśli usłyszycie PRZEPRASZAM, NIE TERAZ, POTRZEBUJĘ CHWILĘ BYĆ SAMA, to zupełnie inaczej zabrzmi. Pomyślicie, że mama lub nauczyciel są zmęczeni, potrzebują trochę czasu, aby mogli Ci pomóc. Wtedy poczekacie na lepszy moment do rozmowy. W ten sposób zarówno Twoje, jak i ich potrzeby zostaną dostrzeżone. Taki komunikat nie wywoła konfliktu, a jedynie pomoże się porozumieć.
Na powyższym przykładzie chciałam Wam pokazać jak działają słowa, i że duże znaczenie ma jak o czymś mówimy.
A teraz kilka przykładów jak zamieniać negatywne komunikaty w pozytywne.

Zastanówcie się, w jaki sposób Wy rozmawiacie z innymi i co tak naprawdę chcecie powiedzieć. A na przyszłość "ważcie" słowa, bo czasem jednym słowem, można bardzo zranić, choć wcale nie mamy takiego zamiaru.
Pozdrawiam.
A.G.