czwartek, 21 maja 2020

EKOLOGICZNE PRODUKTY SPOŻYWCZE.

WITAJCIE PONOWNIE

W myśl powiedzenia "JESTEŚ TYM CO JESZ", chciałabym w tym poście przybliżyć Wam zagadnienie dotyczące ekologicznej żywności, chcąc jednocześnie zachęcić Was do zwracania uwagi na to co jecie i wybierania produktów ekologicznych, jak najmniej przetworzonych, gdyż to bardzo istotne dla naszego zdrowia.

Produkty ekologiczne oraz BIO produkty to żywność pochodząca z gospodarstw ekologicznych, w których nie używa się sztucznych nawozów, pestycydów czy regulatorów wzrostu. To żywność wytwarzana bez udziału antybiotyków oraz sztucznych polepszaczy. Tego typu produkty spożywcze są zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze. Dzięki temu, że nie są w żaden sposób zanieczyszczone, mają niezwykle pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a także stan i wygląd skóry. 

Uwaga na hasło "Zdrowa żywność"!

Każdy może tak oznaczyć swój produkt, bo  przepisy tego nie regulują jednoznacznie. To po prostu chwyt marketingowy i nie dajmy się na to nabrać. Nawet w sklepach z tzw. zdrową żywnością można znaleźć nafaszerowane chemią produkty, które z żywnością bio i eko nie mają nic wspólnego. Od produktów z supermarketów nie różnią się niczym oprócz dużo wyższej ceny. Warto zawsze zerknąć na skład, czy aby nie ma tam żadnych dodatków.  

Po czym więc można poznać prawdziwą żywność ekologiczną?
Zdrowa żywność musi kosztować. Jedzenie produkowane przemysłowo ma być przede wszystkim tanie. Jednak sposób produkcji odbija się niekorzystnie na jej składzie - pełnym spulchniaczy, wzmacniaczy smaku i konserwantów. Masowa produkcja szkodzi środowisku. Sztuczne nawozy, pasze, odchody zwierząt - wszystko to przedostaje się do wód gruntowych i gleby.
Kiedy producent może nazwać swoją żywność "eko" lub "bio"?
Według prawa unijnego wtedy, kiedy w co najmniej 95 proc. wyprodukuje ją metodami ekologicznymi. W przypadku upraw rolnych ważne jest, by ziemia, na której stoi gospodarstwo, była czysta, więc odpadają uprawy przydrożne, gdyż gleba zawiera tam zbyt dużo ołowiu i innych zanieczyszczeń.
A jak wygląda eko uprawa?
Na niewielkich sąsiadujących ze sobą poletkach mają rosnąć różne warzywa i owoce. Należy stosować płodozmian, czyli rotacyjnie zmieniać uprawę na danym poletku, żeby chronić glebę przed wyjałowieniem. Stosowane nawozy muszą być naturalne - kompost i obornik, a więc dobrze, jeśli na ekofarmie są zwierzęta.Nie wolno ich karmić paszami przemysłowymi - bio karma musi pochodzić z gospodarstwa. Zwierzęta hoduje się tradycyjnie w oborze na ściółce, skąd łatwo pobrać obornik. Nie wolno im podawać antybiotyków ani hormonów.
Przenieśmy się teraz z pola do sklepu. Na opakowaniach produktów znajdziemy zamiennie słówka, takie jak "bio", "eko" czy "organic". To jedno i to samo, choć zgodnie z przepisami najwłaściwszym określeniem jest po prostu "ekologiczny". Każdy produkt z takim napisem musi mieć w UE certyfikat. Jeśli ma, poznamy to po charakterystycznym zielonym listku z dwunastu gwiazdek na opakowaniu.



Na przykład produkty na zdjęciach poniżej są z pewnością produktem ekologicznym, gdyż oprócz etykiety bio posiadają logo euroliścia, który macie przedstawiony wyżej.






Istnieje wiele różnych  oznaczeń  produktów ekologicznych, ale nie wszystkie produkty oznaczone znakiem bio faktycznie nimi są:




To, co najbardziej przeraża w eko żywności, to cena. Potrafi być nawet pięć razy wyższa od podobnego produktu z supermarketu. Dlaczego? To proste - bio i ekouprawy są zwykle małe, średnio o jedną trzecią mniej wydajne i o wiele bardziej czasochłonne. Jeśli nie sypiemy pestycydów i herbicydów, pole zarasta chwastami.
Ceny żywności bio i eko w dużych miastach są dodatkowo zawyżone przez marże specjalistycznych sklepów ekologicznych. Dlatego lepiej kupować produkty bezpośrednio od rolnika. Są na to sposoby. Po pierwsze, organizowane już w wielu miastach ekobazary - czasem odbywają się tylko w soboty, są też takie, które działają cały tydzień. Trzeba się rozejrzeć.
Na pewno warto zajrzeć do sąsiada rolnika. Może akurat hoduje kury i ma świeże warzywa. Jeśli nie karmi zwierząt podejrzanymi paszami, żywność, którą pozyskuje - mleko, sery, jaja - również jest ekologiczna, bo spełnia kryteria ekologiczności, choć zapewne nie ma na to certyfikatów. Od takiego rolnika warto kupować, bo naturalne produkty są smaczniejsze i zdrowsze. No i na pewno o wiele tańsze niż w mieście.
Dlaczego warto jeść produkty ekologiczne?

Warzywa i owoce ekologiczne zawierają znacznie więcej działających antyrakowo przeciwutleniaczy, które opóźniają proces starzenia się. Mają więcej błonnika, minerałów i witamin.
W uprawie konwencjonalnej rośliny nawożone są azotem, który wspomaga ich wzrost. Niestety jego nadmiar gromadzi się w liściach, tworząc azotyny. W naszych organizmach zamieniają się one w szkodliwe substancje. Zjawisko to nie występuje w produktach eko.
Choć niektóre produkty ekologiczne, jak wędliny czy mleko, mają krótszy okres przydatności do spożycia, to akurat w przypadku owoców i warzyw jest odwrotnie. Dzięki wyższej zawartości witaminy C, która jest naturalnym konserwantem, np. ekologiczne truskawki po kilku dniach obeschną, ale nie zgniją jak te z supermarketu.
Owoce i warzywa ekologiczne są niepryskane - rosną więc mniejsze, bardziej krzywe i czasem mają ślady po "robaczku". Jednak ich walory smakowe i zdrowotne przewyższają niedostatki urody.

A teraz UWAGA...UWAGA... ZADANIE DLA WAS!

Jestem bardzo ciekawa , czy ktoś z Was wie, na jakiej ulicy w Świnoujściu znajduje się sklep z ekologiczną żywnością?  Proszę o odpowiedzi w komentarzu, jestem bardzo ciekawa, jak dobrze znacie Świnoujście. Ta osoba, która jako pierwsza udzieli prawidłowej odpowiedzi, w nagrodę, w następnym roku szkolnym, będzie mogła wychodzić na przepustki do miasta,  na dłużej niż godzinę.😉

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłego weekendu. Do zobaczenia za tydzień.
A.G.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz