czwartek, 14 maja 2020

PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA

Witajcie ponownie.

Widzieliście kiedyś ludzi przytulających się do drzew? Nie myślcie sobie, że to szaleńcy. Oni wiedzą, jak dobry wpływ na człowieka mają  drzewa. Do wspomagania leczenia swoich dolegliwości wykorzystują drzewoterapię, nazywaną także sylwoterapią.  Polega ona na pobudzaniu organizmu człowieka do samoleczenia, poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów.

 Największą energię drzewa „emitują” właśnie wiosną. Leczniczy wpływ drzew na nasz organizm jest potwierdzony naukowo. Zawarte w liściach, kwiatach i korzeniach wielu drzew substancje mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. A soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. 
Przebywanie wśród drzew staje się coraz bardziej popularną metodą leczniczą. Odpręża, relaksuje, wycisza i poprawia nastrój. Nawet zwykły spacer po lesie lub parku ze starymi drzewami poprawi ci nastrój, spowoduje spadek hormonu stresu i wzmocni odporność.
Od czego zacząć?
 Najpierw wybierz gatunek drzewa, do którego będziesz się regularnie przytulać. Poszczególne gatunki mają różne właściwości. Skorzystaj z mojej  listy i sprawdź, które drzewo najbardziej odpowiada twoim potrzebom. Gdy już wybierzesz konkretny gatunek,  poszukaj jak najzdrowszej rośliny. Przyjrzyj się czy nie ma na niej narośli, jemioły lub hub. I… przytul się! Obejmij drzewo rękoma, przytul się czołem lub oprzyj o nie bosymi stopami. Przytulaj się regularnie, minimum raz w tygodniu przez 10-15 minut. 
Buk 
Buk ma najsilniejszy pozytywny wpływ na psychikę spośród wszystkich drzew! Już 10 minut przebywania w pobliżu buka poprawi Ci nastrój, obudzi w tobie pogodę ducha i uwolni od stresu. Drzewoterapia bukiem poprawia koncentrację, uspakaja i pozwala odzyskać pewność siebie. Dodatkowo przebywanie w sąsiedztwie buka inspiruje i zwiększa kreatywność. Drzewo to wytwarza najsilniejsze pole energetyczne, emituje energię nawet na odległość 15 metrów. 
Brzoza 

Brzoza jest dobra na wszystko. Pomoże Ci, jeśli żyjesz w ciągłym stresie – przebywając w jej pobliżu wyciszysz się i uwolnisz od negatywnych emocji. Złagodzi także twoje napięcie mięśniowe, pobudzi krążenie i metabolizm. Brzoza przyspiesza leczenie zranień, oparzeń, ostrych bólów i jest dobra na wszelkie dolegliwości kobiece. Sok z brzozy zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, a napar z suszonych liści działa moczopędnie i pomoże ci oczyścić organizm z toksyn.
Dąb 
To królewskie drzewo, podobnie jak buk, wzmocni twoją psychikę. Spacer lub piknik pod dębem zrelaksuje Cię, przywróci witalność i doda sił. Uwaga, dąb chroni także przed zniechęceniem i zwątpieniem. Przytulając się do niego, łatwiej przekształcisz negatywne emocje w pozytywne.
Jesion 

Energia tego drzewa pomoże Ci lepiej poznać i zrozumieć Twoje uczucia i emocje, a później… ułatwi ich akceptację. Nawet kwadrans tygodniowo w sąsiedztwie jesionu pomoże Ci w duchowym rozwoju. To jeszcze nie wszystko! Kora jesionu zawiera garbniki i jest znanym w medycynie naturalnej środkiem przeciwgorączkowym.





Kasztanowiec 

Przytulając się do kasztanowca złagodzisz swoje stany lękowe, poprawisz nastrój i będziesz łatwiej zasypiać. Energia tego drzewa pobudzi Twoją naturalną ciekawość świata i sprawi, że będziesz pełniej korzystać ze swoich życiowych doświadczeń. 



Lipa 

Lipa pomoże Ci odzyskać siły, pobudzi Twój układ oddechowy i krążenia. Dzięki niej odetchniesz głębiej, zrelaksujesz się i spojrzysz z większą refleksją na otaczający cię świat. Drzewa te przynoszą spokój i harmonię. Dodatkowo kwiaty suszonej lipy łagodzą podrażnienia  i mają właściwości napotne. Sięgaj po nie śmiało, jak tylko złapiesz przeziębienie lub infekcję.

Sosna 

Sosnowe lasy kojarzą się z silnym aromatem żywicy i zapachem igliwia. To olejki eteryczne, zawarte w komórkach drzewa roznoszą się w powietrzu. Spacer pośród sosen to darmowa aromaterapia! Sosnowe olejki eteryczne działają leczniczo na układ oddechowy i są pomocne szczególnie w przewlekłych schorzeniach oskrzeli. I pomyśleć, że wystarczy tylko przytulić się do drzewa i głęboko oddychać!
A co z innymi gatunkami? Może nie tak bardzo, jak już wymienione, ale też nam mogą pomóc.
Jodła na przykład przywraca pozytywny stosunek do otoczenia, a akacja dodaje energii i mobilizuje do pracy.
Nie każdy w energetyczną moc drzew musi wierzyć. Warto jednak spróbować przekonać się samemu o pozytywnych właściwościach, jakie dają drzewa.
Dlatego dziś wyganiam Was do lasu. Poszukajcie tam drzewa, do którego będziecie chcieli się przytulić i sami sprawdźcie czy drzewoterapia działa.

Miłego dnia.
A.G.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz